2010-05-23

Wystawa "Nie śpimy!"

Galeria BWA zaprasza na wystawę "Nie śpimy!" - 23 maja to ostatni dzień wystawy! Jest ona propozycją wiosennego spotkania w twórczej i lekkiej atmosferze. Ważnym punktem odniesienia dla zielonogórskiej majówki jest wystawa "Nie ma sorry", która miała miejsce jesienią 2008 r. w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

"Nie śpimy!" - 1-23 maja 2010 r. Otwarcie: 1 maja (sobota), godz. 19:00

Artyści: Wojciech Bąkowski, Tymek Borowski, Łukasz Jastrubczak, Wojciech Kosma, Franciszek Orłowski, Sławomir Pawszak, Agnieszka Polska, Katarzyna Przezwańska, Paweł Sysiak, Paweł Śliwiński, Rafał Wilk, Julia Zborowska, Piotr Żyliński.

Inspiracją dla wystawy "Nie śpimy!" stała się przestrzeń i artystyczna przeszłość Zielonej Góry, zachęcająca do reaktywacji idei plenerów, rozumianych nie tylko jako miejsce powstawania i wystawiania prac, ale przede wszystkim, jako możliwość komunikacji, wymiany oraz spotkania i poznania się. Podstawową wartością na czas majowego pleneru stała się wspólnota i praca kolektywna, w której udział biorą zaproszone pracownie ASP oraz artyści, muzycy, teoretycy, kuratorzy i miłośnicy sztuki.

W wystawie i plenerze dominują trzy osie. Pierwsza to miasto i jego miejsca zapomniane. Wystawa częściowo opuszcza white cube BWA tworząc konstelację i wielowymiarową wizję, w której łączą się różne oblicza Zielonej Góry oraz sztuka. Druga oś to pamięć o Złotym Gronie i Biennale Sztuki Nowej, wydarzeniach które ukształtowały scenę artystyczną miasta. Część artystów szczególnie zainteresowana tą historią tworzy artystyczne re-enactments i rekonstrukcje wydarzeń sprzed lat. Przeszłość stała się dla nich nie przedmiotem badań i analiz, lecz powtórzenia i przepracowywania, w wyniku czego historie zmyślone mieszają się z historiami prawdziwymi.

Efekty pracy artystów zainteresowanych tradycją artystyczną Zielonej Góry zostały skonfrontowane z zachowaną dokumentacją, która raz jest poddawana obróbce (jak w przypadku archiwum Zenona Polusa z Biennale Sztuki Nowej, opracowywanego w trakcie pleneru przez jego studentów z Wydziału Artystycznego), innym razem prezentowana jako surowy zapis dokumentalny. Trzecia oś wystawy to chęć wznowienia idei pleneru jako spotkania i pracy kolektywnej.

Obecne są tematy wiecznie żywe, jak młodość, miłość i piękno, a całe spotkanie nie ma pretensji do bycia imprezą przeintelektualizowaną, lecz wymianą energii artystycznej, odbywającą się w wiosennej atmosferze entuzjazmu.


data ostatniej modyfikacji: 2010-04-30 13:34:35
Komentarze
 
Polityka Prywatności