2010-05-02

Dwie wystawy w Muzeum Ziemi Lubuskiej: "Makusyny" oraz "Jerzy Czerniawski, Zdzisław Milach - Grafiki ze zbiorów Piotra Pudłowskiego"

Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze zaprasza uprzejmie w środę podwójną wernisaż. Muzeum prezentuje dwie wystawy: "'Makusyny' - zielonogórscy harcerze ze szczepu im. Kornela Makuszyńskiego" oraz "Jerzy Czerniawski, Zdzisław Milach - Grafiki ze zbiorów Piotra Pudłowskiego".

"Jerzy Czerniawski, Zdzisław Milach - Grafiki ze zbiorów Piotra Pudłowskiego".

Wystawa grafik Jerzego Czerniawskiego i Zdzisława Milacha ze zbiorów Piotra Pudłowskiego to kolekcja około 70. grafik znanych i cenionych polskich grafików. Wystawę można oglądać dzięki uprzejmości Piotra Pudłowskiego, prezesa i dyrektora generalnego zielonogórskiej firmy Gazstal, który od lat zbiera grafiki obu artystów. Jerzy Czerniawski urodził się w 1947 roku. Studia ukończył we wrocławskiej PWSSP. Uprawia grafikę artystyczną, grafikę użytkową, scenografię, malarstwo, rysunek. Specjalizuje się w plakacie teatralnym. Otrzymał II nagrodę na Międzynarodowym Biennale Plakatu w Warszawie (1974) i II nagrodę na Międzynarodowym Biennale w Lahti (1977). Zdobył nagrodę za najlepszy plakat roku w Warszawie w latach 1975, 1979 i 1980. Mieszka w Warszawie.

Zdzisław Milach ukończył studia na Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu w zakresie grafiki warsztatowej (studia u prof. Haliny Pawlikowskiej). Dyplom otrzymał w 1974 roku. Od 1975 do 1984 roku był redaktorem graficznym w Państwowym Wydawnictwie Rolniczym i Leśnym w Warszawie. Jest laureatem szeregu konkursów na serie wydawnicze, jak również warszawskiego konkursu na "Najlepszą Książkę Roku". W latach 1990-1994 był naczelnym grafikiem miesięcznika Magazyn Ilustrowany "Przyjaciółka".

"'Makusyny' - zielonogórscy harcerze ze szczepu im. Kornela Makuszyńskiego"

Kolejna wystawa z cyklu "My zielonogórzanie, nasz lubuski dom" prezentuje oblicze grupy harcerskiej, jaką były przez lata "Makusyny". Był to znany szczep harcerski, bardzo popularny wśród zielonogórskiej młodzieży lat 50., 60. i 70. Wielu wychowanków, druhów, harcerzy i harcerek z tego szczepu zajmuje obecnie eksponowane stanowiska i wpływa na kształt i jakość życia w naszym mieście (m. in. Wojciech Janka - dyrektor ZGKiM, Henryk Janik - radny Miasta Zielona Góra, Janusz Marciniak - prezes klubu "Gwardia", Ewa Duma - kronikarz Miasta Zielona Góra). Poprzez wystawę chcielibyśmy przypomnieć obecnym mieszkańcom tę piękną tradycję i historię harcerską, opowiedzieć dzieje szczepu, ukazać wydarzenia z nim związane i ludzi, którzy byli oddani sprawie harcerstwa. Nie istniałby szczep "Makusynów" w Zielonej Górze, gdyby nie zaangażowanie, pracowitość, pomysłowość i oddanie idei Zbigniewa Czarnucha, dobrego ducha i głównodowodzącego "Makusynami". Na wystawie można zapoznać się z dziejami szczepu w formie harcerskiego alfabetu, przewertować kroniki, pamiętniki "Makusynów" i "Makucórek", powspominać dawne czasy obejrzeć wiele zdjęć, zobaczyć emblematy i pamiątki dawnego harcerstwa.

Obie ekspozycje czynne będą do 2 maja br., a ich kuratorem jest Izabela Korniluk.

Wystawy powstały dzięki wsparciu następujących firm i osób: Poszukiwania Naftowe DIAMENT, Gazstal, Projekt, Radiator, Senator oraz notariusz Aleksandrze Romanowskiej.

Gmach Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze, al. Niepodległości 15.
Czynna do: 2 maja


data ostatniej modyfikacji: 2010-04-20 00:17:38
Komentarze
 
Polityka Prywatności