18 stycznia 2009 (niedziela)

Leon Wyczółkowski - Malarstwo, rysunek i grafika ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy

Wystawa poświęcona twórczości Leona Wyczółkowskiego - jednego z najwybitniejszych polskich malarzy przełomu XIX i XX wieku - pochodzi ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy, które posiada jedną z największych kolekcji dzieł malarskich tego artysty. Ekspozycja w układzie chronologiczno-tematycznym przedstawia dorobek z zakresu malarstwa, rysunku i grafiki.


Na ekspozycji prezentowane są prace o bogatej wielowątkowej tematyce z różnych okresów twórczości oraz reprezentujące bogactwo technik twórczych. Na wystawie zaprezentowano prace malarskie, rysunkowe i graficzne. Dzieła o zróżnicowanej tematyce z różnych okresów twórczych artysty, reprezentujących różne techniki. Prace, te świadczą o wielkim talencie artysty, zaliczanego do najwybitniejszych malarzy polskich przełomu XIX i XX wieku. Pokazano portrety przyjaciół ze świata artystycznego czy literackiego będące wnikliwymi studiami psychologicznymi. Artysta często malował autoportrety, kilka z nich prezentowanych jest na wystawie.

Wielki wpływ na jego malarstwo wywarła bajecznie kolorowa przesycona słońcem Ukraina, gdzie przebywał ponad 10 lat, tworząc obrazy, które stanowią nurt impresjonistyczny w jego twórczości, tematycznie związany z pracą ludu, stąd Kopania buraków, Orki, Woły.
Z upodobaniem portretował kwiaty, piękne róże, piwonie, ale również polne dziewanny czy kaczeńce. Wielokrotnie malował Tatry, góry, które urzekły artystę tajemniczością, potęgą, zmienną kolorystyką w zależności od pory dnia czy roku. Stworzył cykl pastelowych pejzaży.

Oprócz krajobrazów i scen rodzajowych Leona Wyczółkowskiego fascynowała architektura, szczególnie zabytkowa związana z miastami polskimi, Warszawy, Krakowa., Torunia czy Kazimierza nad Wisłą Malarstwem olejnym zajmował się do 1900 roku. Akwarela i pastel zajęły główne miejsce, dawały szybkie efekty, w ciągu jednego dnia mogło powstać parę prawie skończonych prac. Z czasem Wyczółkowski z upodobaniem tworzył grafiki. Eksperymentował w różnych technikach graficznych od akwatinty poprzez fluorofortę, algrafię, miękki werniks, kamienioryt doszedł do litografii ulubionej jego techniki. Ryciny podkolorowywał i używał do nich barwnych papierów. Najwięcej eksperymentów dotyczyło prac litograficznych. Artysta wprowadzał kredę, kredki, tusz, mieszał litografie z innymi technikami. Zamykał tematy w teki graficzne. Powstało kilkanaście tek graficznych.

Pod koniec życia związał się z ziemią bydgoską, Od 1922 zamieszkał w Gościeradzu pod Bydgoszczą. Powstały wówczas wspaniałe drzewa z Borów Tucholskich: cisy, świerki oraz delikatne, pastelowe pejzaże z okolic Gościeradza. Drzewa, puszcza, kwitnące sady, stały się od tej pory ulubionym modelem artysty. Pokazywał je o różnych porach roku czasem rozedrgane promieniami słońca, innym razem groźne, ponure jesienią, pokryte błyszczącym szronem zimą.

Leon Wyczółkowski urodził się 11 IV 1852 r. w Hucie Miastkowskiej koło Garwolina na Podlasiu. Uczęszczał do szkoły w Kamionce pod Lublinem oraz do gimnazjum w Siedlcach. W latach 1869 - 1875 studiował w warszawskiej Szkole Rysunku i Malarstwa pod kierunkiem Wojciecha Gersona, a od 1875 do 1877 kontynuował studia w Akademii Sztuk Pięknych w Monachium u Aleksandra Wagnera. Następnie studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych w pracowni Jana Matejki (1877 -79). W 1887 i 1889 krótko przebywał w Paryżu, natomiast w 1880 zamieszkał we Lwowie. W 1881 przeniósł się do Warszawy, gdzie prowadził prywatna szkołę malarstwa. W latach 1883 - 93 podróżował po Ukrainie i Podolu. Od 1895 do 1929 r. mieszkał w Krakowie. W tym czasie wiele podróżował po kraju i Europie. Brał udział w licznych wystawach, należał do Towarzystwa Zachęty Sztuk Pięknych w Warszawie i Towarzystwa Artystów Polskich "Sztuka" w Krakowie. Od 1895 r. był pedagogiem, powołano go na stanowisko profesora malarstwa w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, tam też w latach 1909/10 pełnił funkcję rektora. Pod koniec życia w latach 1934 - 1936 prowadził katedrę grafiki w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.
Za swoją twórczość otrzymał wiele nagród i odznaczeń. Brał udział w licznych wystawach w kraju i za granicą. Zmarł 27 XII 1936 r. w Warszawie, został pochowany na cmentarzu wiejskim we Wtelnie koło Bydgoszczy.
Leon Wyczółkowski był malarzem niezwykle płodnym, pozostawił po sobie olbrzymi dorobek twórczy. Jego dzieła zdobią galerie muzeów narodowych, znajdują się w zbiorach prywatnych

Wystawę można zwiedzać do 18 stycznia 2009 r.

Muzeum Ziemi Lubuskiej, Al. Niepodległości 15


ostatnia zmiana: 2008-12-09
Komentarze
Zielona Góra, lubuskie - nadchodzące imprezy i wydarzenia
13 grudnia 2024 (piątek), godz. 19:00
WAC TOJA LUBNIEWICE NOCNA GRUSZKA VOL.3
14 grudnia 2024 (sobota), godz. 20:00
PIKERS/MFC W GORZOWIE!
Polityka Prywatności