2009-01-18

Stefan Szlachta - Szopki Bożonarodzeniowe

Wystawa ta jest prezentacją obiektów artystycznych powstałych z inspiracji świętami Bożego Narodzenia. Prezentowanych jest 6 szopek bożonarodzeniowych typu krakowskiego oraz szopka betlejemska ze Świętą Rodziną.

Szopki krakowskie to dzieła sztuki rękodzielniczej przedstawiające m.in. miniatury zabytkowych budowli krakowskich. Ich pierwowzorem są tradycyjne szopki bożonarodzeniowe ukazujące stajenkę betlejemską.

Autorem i wykonawcą szopek jest pan Stefan Szlachta, mieszkaniec Dobiegniewa, emerytowany inżynier i wieloletni pracownik Okręgowej Stacji Hodowlanej w Zielonej Górze. Autor urodził się w miejscowości Konary, blisko Krakowa. Zamiłowanie i pasję do twórczości artystycznej zrodziły się u niego już w szkole średniej i wynikały przede wszystkim z tradycji rodzinnych oraz tradycji szopkarskich, które w tych rejonach Polski przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Co roku w pierwszy czwartek grudnia na Rynku w Krakowie odbywa się już od kilkudziesięciu lat konkurs szopek krakowskich. Konkurs ten to nie tylko zmagania o najlepsze miejsce i nagrodę, ale także święto całego miasta. Uczestniczą w nim całe rodziny, które od pokoleń przekazują sobie wiedzę o budowaniu szopek. Stefan Szlachta kilkakrotnie brał udział w krakowskich konkursach. W 2004 roku na 62. konkursie wyróżnienie zdobyła jedna z szopek Stefana Szlachty z elementami architektury klasztoru w Częstochowie i bazyliki w Licheniu.

Szopki Stefana Szlachty prezentowane w Muzeum Ziemi Lubuskiej zawierają elementy architektury nie tylko krakowskiej, są różnej wielkości, niezwykle kolorowe, błyszczące, oklejane aluminiowymi różnobarwnymi papierkami zadziwiają misternością i dokładnością wykonania. Dzięki zamontowanym mechanizmom znajdują się w nich elementy ruchome - zegary pokazujące aktualną godzinę, kręcące się gwiazdy, a także wiele kolorowych światełek. Na wystawie znajduje się także szopka krakowska ze zbiorów MZL, która powstaław pracowni rodziny Malików z Krakowa.

Od 4 grudnia 2008 roku do 18 stycznia 2009 r. wystawę można zwiedzać bezpłatnie.

Muzeum Ziemi Lubuskiej, Al. Niepodległości 15


data ostatniej modyfikacji: 2008-12-09 21:04:00
Komentarze
 
Polityka Prywatności