12 grudnia 2008 (piątek), godz. 21:00
Ballady I Romanse I Płyny
Ballady i Romanse to zespół założony w 2007 roku przez Zuzannę Wrońską, współtwórczynię grupy Meble i klawiszowca tegoż zespołu. Potem dołączyła do niej Barbara Wrońska, wokalistka i liderka zespołu Pustki.
Pierwszym wspólnym nagraniem, jeszcze jako Siostry Wrońskie, był utwór "Ballady i Romanse" na płycie "Broniewski" wydanej przez Raster (2005). Siostry same piszą teksty (Zuzanna), muzykę (wspólnie) i zajmują się produkcją (Basia). Obie są absolwentkami szkół muzycznych. Inspirują się polskimi pieśniarkami, teksty opisują zaś zwyczajne, często smutne życiowe sytuacje . Używają dużo instrumentów analogowych, sprzętów domowych, ale wspierają się też przygotowanymi wcześniej podkładami. Na koncertach występują zawsze z "żywymi instrumentami" i wtedy do składu dołączają Grzegorz Śluz - perkusja (Pustki), Wojtek Makowski - gitara oraz Radek Łukasiewicz - gitara basowa (Pustki).
"Ballady i Romanse" to tytuł płyty zespołu Ballady i Romanse, którego powstanie jest pokłosiem nagrania przez siostry Wrońskie piosenki do wiersza Władysława Broniewskiego "Ballady i Romanse", w którym poeta odwoływał się do wierszy Adama Mickiewicza zatytułowanych "Ballady i Romanse". Tamto nagranie powstało trzy lata temu w ramach projektu galerii Raster "Broniewski", dziś Raster prezentuje cały album z 14 autorskimi piosenkami skomponowanymi, napisanymi, zagranymi i zaśpiewanymi przez siostry Wrońskie.
Płyta powstała późnym latem 2008 roku, kiedy to Zuza wygnała swego faceta i dziecko na wieś, i w zamienionej na studio nagraniowe wielkiej kuchni w kamienicy przy ulicy Polnej w Warszawie razem z siostrą smażyła przez dwa tygodnie te piosenki. I tak, jak w nagraniach innego siostrzanego zespołu CocoRosie, niektóre efekty perkusyjne otrzymywane były poprzez uderzenia w domowe sprzęty, między którymi dziewczyny wcisnęły pięć albo i więcej instrumentów klawiszowych.
Teksty piosenek mówią o różnych sposobach spędzania czasu i napięciach, jakie rodzą się między ludźmi w XXI-wiecznej Warszawie. Zuza jest zawodową pisarką - liznęła trochę polonistyki, pracuje jako copywriter w agencji reklamowej, a Basia jest profesjonalnym muzykiem - gra i śpiewa w grupie Pustki. Rodzice Ballad i Romansów są muzykami, a dziadek był kiedyś nawet rektorem Akademii Muzycznej.
Zespół PŁYNY powstał latem 2004 roku w Warszawie z inicjatywy dwóch muzyków - śpiewającego
gitarzysty Igora Spolski i nie mniej śpiewającego basisty Szymona Tarkowskiego. Chcieli oni stworzyć nowy projekt, który stałby się swoistym wehikułem dla ich nieco szalonych pomysłów muzycznych, wynikających z osłuchania w bardzo wielu różnorodnych gatunkach i stylach.
Stworzyli więc songwriterską spółkę w stylu Lennon/McCartney i po dokooptowaniu reszty składu (w tym jednej dziewczyny) zagrali wiele znakomitych koncertów i nagrali debiutancką płytę "Płyny", która ukazała się wiosną 2007 roku nakładem firmy Dream Music/EMI, zbierając mnóstwo świetnych recenzji.
Dziennikarze próbujący opisać fenomen zespołu Płyny są najczęściej w dużej kropce, więc starają się porównywać ich twórczość z formacjami tak różnymi jak późni The Beatles, Manu Chao, Kury, Stereolab, Voo Voo, Kobiety czy Blur. Wszyscy oni mają trochę racji, ale nie należy zapominać, że w twórczości PŁYNÓW jest też wiele elementów zupełnie oryginalnych, takich jak chociażby niezwykle charakterystyczne teksty (po polsku i nie tylko!), w których absurdalna zabawa słowem często sąsiaduje z nieco zdystansowanymi, ale celnymi i wnikliwymi obserwacjami na temat życia młodych ludzi w dużym mieście.
Płyny starają się jednak przede wszystkim generować z siebie pozytywną energię - w końcu grają to co lubią i lubią to co grają! A na drugiej płycie „Rzeszów - St. Tropez", wydanej w czerwcu 2008 roku przez firmę Tymona Tymańskiego - Biodro Records, prezentują 12 kawałków świeżych jak pierwsze truskawki zjedzone wiosną - idealną mieszankę alternatywnego rocka, avant popu, miejskiego folku, pogodnego reggae a nawet jazzu. Dla smakoszy!
Skład Zespołu:
Igor Spolski - śpiew, gitara
Szymon Tarkowski - bas, śpiew
Kasia Priwiezencew - śpiew
Michał „Blaskacz" Lamża - klawisze
Andrzej „Kwiatek" Kwiatkowski - perkusja, akordeon
Hydrozagadka
ostatnia zmiana: 2008-12-09