Zdjęcia i dokumenty przedstawiające wojenne losy polskich zesłańców można oglądać na wystawie "Polacy na Sybirze" w Muzeum Lubuskim w Gorzowie. Eksponaty wystawy pochodzą ze zbiorów Komisji Historycznej Krakowskiego Oddziału Związku Sybiraków.
Ekspozycję "Polacy na Sybirze" tworzy 19 plansz ze zdjęciami i dokumentami m.in. z zesłania w ZSRR w latach 1940-1942, z życia ludności cywilnej, która wraz z armią generała Andersa usiłowała wydostać się ze Związku Radzieckiego oraz z pracy przymusowych robotników leśnych w latach 50., a także z działań 1. Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
Wcześniej wystawę pokazywano w Bogdańcu i Kostrzynie. "Powinna ona służyć przede wszystkim potomnym tych przesiedleńców politycznych i wojennych, którzy doświadczyli życia na Syberii. Dla nich Syberia to był wielki demon" - dodał kierownik biura edukacji publicznej w gorzowskiej delegaturze IPN Jarosław Palicki.
Oddział IPN w Gorzowie i Muzeum Lubuskie planują już kolejne wspólne inicjatywy. "Chcemy zorganizować przy współpracy z IPN, który dysponuje wieloma dokumentami historycznymi, swoją wystawę autorską - +Co się zmieniło po Okrągłym Stole+" - powiedział dyrektor Muzeum Lubuskiego Wojciech Popek.
Wystawa "Polacy na Sybirze" będzie otwarta do 5 lutego. (PAP)