Zielona Góra i 1,1 mln złotych

Dział: Zielona Góra

Zielona Góra pozyskała ponad 1,1 mln złotych funduszy na walkę z wadami postawy.

Miasto Zielona Góra uzyskało dofinansowanie w wysokości 270 794 euro (ok. 1,1 mln złotych) na realizację projektu "Program Profilaktyki, Diagnostyki i Terapii Wad Postawy 'Prosto do zdrowia'". Jest to dofinansowanie w wysokości 85% udzielone z tzw. "funduszy norweskich", to jest z Norweskiego Mechanizmu Finansowego (priorytet 5 "Opieka zdrowotna i opieka nad dzieckiem"). Pozostałe środki, 47 787 euro (ok. 200 tys. zł), zagwarantowało Miasto Zielona Góra. Program jest realizowany przez Zespół Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Promyk" SP ZOZ w Zielonej Górze w okresie grudzień 2008 - kwiecień 2011.

W wyniku realizacji projektu na terenie Zespołu Rehabilitacji "Promyk" powstanie również prozdrowotny plac zabaw dla dzieci, spełniający europejskie standardy bezpieczeństwa i jakości. 15 stycznia br. w Samodzielnym Publicznym Zakładzie Opieki Zdrowotnej "Promyk" odbyła się konferencja prasowa z udziałem Naczelnika Oświaty Urzędu Miasta Zielona Góra Jerzego Gawła. 22 grudnia 2008 roku Zespół Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej "Promyk" SP ZOZ w Zielnej Górze otrzymał informację o wydaniu przez Norweskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych pozytywnej decyzji odnośnie przyznania dofinansowania dla projektu Program Profilaktyki Diagnostyki i Terapii Wad Postawy "Prosto do zdrowia" napisanego i złożonego przez Zespół "Promyk" do priorytetu 5 "Opieka zdrowotna i opieka nad dzieckiem" w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

Działania objęte projektem "Prosto do Zdrowia" to: I. Przeprowadzenie akcji promocyjnej pod nazwą "promocja zdrowia - poprawna postawa", za pośrednictwem środków masowego przekazu, celem poinformowania społeczeństwa o problemie wad postawy i jego skutkach, w tym także socjo-ekonomicznych. II. Wykonanie badań profilaktycznych przesiewowych - diagnostyka czynnościowa - wśród wszystkich uczniów szkół podstawowych objętych programem. III. Badania i konsultacje specjalistyczne dzieci, u których podczas badań przesiewowych wykryto zaburzenia postawy ciała, diagnostyka obiektywna, specjalistyczne konsultacje lekarskie (ortopedyczne, neurologiczne, radiologiczne). IV. Prowadzenie indywidualnych zajęć z dzieckiem i rodzicem/opiekunem (terapia metodyczna) połączone z edukacją rodziców/opiekunów do dalszej systematycznej (codziennej), permanentnej pracy z opanowanymi wzorcami ruchowymi - włączenie rodziców w codzienny proces terapeutyczny w domu. V. Realizacja warsztatów edukacyjno-unifikujących dla kadry pedagogicznej szkół podstawowych miasta i gminy Zielona Góra (nauczycieli wychowania fizycznego oraz osób prowadzących zajęcia z korekcji wad postawy a także pielęgniarek świadczących usługi zdrowotne w szkołach podstawowych), która w sposób szczególny ma wpływ w środowisku szkolnym na kształtowanie prawidłowych wzorców ruchowych i zachowań prozdrowotnych dziecka. Warsztaty będą przeprowadzane przez terapeutów /wykładowców akademickich/ - specjalistów w dziedzinie wad postawy. Ponadto uzyskane środki pozwolą także na zakup specjalistycznego sprzętu rehabilitacyjnego (w tym m. in. systemu kontroli postawy typu DELOS, systemu terapii MASTER oraz zestawu do rehabilitacji - OPIW 01 - plus), który będzie miał swoje zastosowanie w diagnostyce oraz indywidualnej terapii dziecka, u którego stwierdzono wadę.

ostatnia zmiana: 2009-01-17
Komentarze
Polityka Prywatności