Zielona Góra, każdego roku, już od 15 lat staje się kolebką języka francuskiego. Wszystko za sprawą Festiwalu FrankoFilm – Zielona Góra, który jest wyjątkową okazją dla setek młodych ludzi z całego świata na realizowanie swojej pasji do języka poprzez sztukę kinematografii. Do udziału w tegorocznej edycji Festiwalu zgłoszono 45 filmów krótkometrażowych – najlepsze poznamy już pod koniec maja w Lubuskim Teatrze w Zielonej Górze.
Międzynarodowy Festiwal Francuskojęzycznych Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm – Zielona Góra to inicjatywa zapoczątkowana w 2002 roku przez Laurent Vavon, pełniącego obecnie funkcję dyrektora Festiwalu, prezesa organizującego go Stowarzyszenia Artownia, nauczyciela akademickiego języka francuskiego na Uniwersytecie Zielonogórskim oraz koordynatora Dni Frankofonii w Zielonej Górze. Przez ostatnie 15 lat, na Festiwalu FrankoFilm pojawiły się liczne osobistości związane ze światową kinematografią, mające związki z Francją i kulturą francuską, m.in. reżyserzy: Rafael Lewandowski i Kasia Adamik, aktorzy: Agata Buzek, Wojciech Pszoniak, Elisabeth Duda i inni ludzie kina, tacy jak np. operator filmowy Yann Seweryn.
Trudno
uwierzyć, że minęło już 15 lat. Bardzo cieszę się, że nasza
inicjatywa na trwałe wpisała się w kalendarium imprez kulturalnych
rozpoznawalnych już nie tylko w Zielonej Górze, ale także w całej
Polsce i na Świecie. Obecnie, jest to jedno z najważniejszych
wydarzeń związanych z kinematografią i językiem francuskim, które
realizuje podwójną, edukacyjno-kulturalną misję, rozbudzając
marzenia i pasje setek młodych filmowców, zarówno w Polsce, jak i
w Europie. W tym roku, do festiwalu, oprócz filmów polskich,
otrzymaliśmy zgłoszenia m.in. z Francji, Niemiec, Czech, a także
Konga
czy Meksyku.
– mówi
Laurent Vavon – pomysłodawca
i organizator Festiwalu
FrankoFilm – Zielona Góra
Gościem
honorowym tegorocznej edycji Festiwalu będzie wychowany i
rozpoznawalny we Francji i Szwajcarii aktor młodego pokolenia
– Philippe Tłokiński, w Polsce znany m.in. z tytułowej roli
w
najnowszym filmie Władysława Pasikowskiego „Kurier” –
opowiadającego historię Jana Nowaka-Jeziorańskiego. W roli gościa
specjalnego, towarzyszyć mu będzie Patrycja Volny, mieszkająca we
Francji aktorka i piosenkarka, znana również z roli Marysi w filmie
„Kurier”, roli Dobrej Nowiny w filmie Agnieszki Holland „Pokot”,
czy głośnej produkcji Netflixa „1983”.
Niezmiernie cieszę się z możliwości uczestnictwa w tegorocznej edycji Festiwalu FrankoFIlm – Zielona Góra. To naprawdę wyjątkowa inicjatywa, która mi, jako Polakowi wychowanemu za granicą jest szczególnie bliska. Polska i kultura francuska są właściwie od setek lat ściśle ze sobą powiązane, zwłaszcza w obszarze kinematografii. Uważam, że związek ten należy pielęgnować, czerpać z niego jak najwięcej, ale też, a może przede wszystkim – uświadamiać go najmłodszym pokoleniom. - dodaje Philippe Tłokiński – Gość Honorowy Festiwalu FrankoFilm – Zielona Góra
Festiwal adresowany jest przede wszystkim do młodzieży szkół średnich i studentów, którzy uczą się języka francuskiego, jest jednak również otwarty na młodszych uczniów. To oni właśnie, wykorzystując film krótkometrażowy jako formę wyrazu rozbudzają swoją pasję do sztuki filmowej i jednocześnie – języka francuskiego. Organizatorzy Festiwalu wierzą, że pozwala on na odkrywanie nowych, młodych talentów kinematografii.
W mojej opinii, Festiwal FrankoFilm - Zielona Góra, to jedna z najbardziej wartościowych inicjatyw, pozwalających na zaszczepienie w młodzieży miłości do kina. Śledząc od lat festiwalowe produkcje filmowe, jestem niejednokrotnie zaskoczony, jak wysoki poziom artystyczny sobą reprezentują i jak wiele do zaoferowania mają młodzi filmowcy. Pamiętajmy, że FrankoFilm to nie tylko 4 dni festiwalowych projekcji, ale także liczne działania edukacyjne, śledzenie losów uczestników i wiele innych działań, które z pewnością zaowocują wyłonieniem wielu młodych talentów kinematografii. – komentuje reżyser Rafael Lewandowski – Patron Festiwalu FrankoFilm – Zielona Góra.
Każda edycja oprócz projekcji filmów konkursowych zawiera także wiele innych atrakcji. m.in. projekcję filmu pełnometrażowego i spotkanie z odtwórcami głównych ról, spotkania ze znanymi osobistościami ze świata kina, master class prowadzone przez renomowanych gości, a także wystawy, pokazy i wieczór integracyjny. Projekcje filmów podczas Międzynarodowego Francuskojęzycznego Festiwalu Filmów Krótkometrażowych FrankoFilm – Zielona Góra są otwarte dla wszystkich – wstęp jest wolny.
Sponsorami tegorocznej edycji Festiwalu są Fundacja im. Zygmunta Zaleskiego, Ambasada Francji w Polsce, Instytut Francuski, Urząd Miasta Zielona Góra, Uniwersytet Zielonogórski i Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego Patronem medialnym Festiwalu jest portal Interia.pl. Partnerami Festiwalu są: Zakład Filologii Romańskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego, bank Crédit Agricole, hachette, Insytut Sztuk Wizualnych UZ, Tutaj studio, Festiwal Off Courts Trouville, ZSiPKZ – Szkoła Przyszłości, , Muzeum Ziemi Lubuskiej, Projekt Walizka, restauracja OHY AHY, pub Piwiarnia i firma Mumuno.