29 sierpnia 2009 (sobota), godz. 19:00
Operetkowe szlagiery
W zaczarowany i piękny świat operetki wprowadzą Państwa soliści scen wrocławskich: Monika Gruszczyńska, Tadeusz Pszonka, Marek Szydło. Będzie to niezwykła muzyczna podróż po różnych epokach. Podczas koncertu usłyszymy najpiękniejsze i najbardziej znane arie z operetek: „My fair lady”, „Księżniczka Czardasza” „Cygańska miłość”. Po raz pierwszy w Zielonej Górze w takim wykonaniu, usłyszmy piosenki rewiowe-szlagiery lat 30, 40, 60 i 70 – tych, takie jak „Powróćmy jak za dawnych lat”, „Mały Książe”, „Bo we mnie jest sex”, „Miłość ci wszystko wybaczy”.
Nie zabraknie również utworów współczesnych nam Andrew Lloyd’a Webber’a i Andrei Bocciellego. Artystom towarzyszyć będzie dziesięcioosobowa orkiestra oraz soliści baletu Anny Staszewskiej.
Wykonawcy:
MONIKA GRUSZCZYŃSKA. Urodziła się we Wrocławiu, tutaj też rozpoczęła swoją edukację muzyczną w Podstawowej Szkole Muzycznej, później w Liceum Muzycznym w klasie fortepianu. Doskonaliła swoje umiejętności na licznych konkursach wokalnych. Brała udział w Ogólnopolskim Konkursie Muzycznym im. K. Kurpińskiego, którego była finalistką. Jest zapraszana także do udziału w festiwalach, między innymi Międzynarodowym Festiwalu "Wratislavia Cantans", Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Wiedeńskiej, Festiwalu Operetkowym w Ciechocinku pod dyrekcją Kazimierza Kowalskiego. Będąc studentką, w maju 1999 r. zadebiutowała na scenie Teatru Muzycznego - Operetki Wrocławskiej śpiewając partię Stazji w "Księżniczce Czardasza". Od września 1999 r. została solistką tego Teatru. W 2005 roku podjęła współpracę z Teatrem Muzycznym w Łodzi. Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową. Występuje gościnnie z recitalami na różnych scenach, w różnych miastach. Współpracuje z wybitnymi dyrygentami, a także z orkiestrami m.in. polskich filharmonii. Ma na swoim koncie koncerty w Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Anglii, Francji, Belgii i Watykanie. Śpiewaczka zapraszana jest do nagrań programów Telewizji Polskiej. Obecnie artystka przygotowuje się do nagrania płyty z najbardziej znanymi utworami literatury operetkowej z towarzyszeniem orkiestry w rozrywkowym aranżu. W swoim repertuarze ma pierwszoplanowe partie, między innymi w "Księżniczce Czardasza", "Skrzypku na dachu", "Ptaszniku z Tyrolu", "Pięknej Helenie", "Cosi fan tutte", "Weselu Figara". Artystka wykonuje również piosenki rewiowe-szlagiery lat 30, 40, 60 i 70 - tych oraz Najpiękniejsze Polskie Kolędy.
TADEUSZ PSZONKA. Tenor. Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu solowego prof. Kazimierza Myrlak. Był solistą Państwowej Opery we Wrocławiu, Teatru Wielkiego w Warszawie, Teatru Muzycznego „Roma” w Warszawie, Wiedeńskiej Opery Kameralnej. Występował m.in. w takich teatrach, jak: Teatr Wielki i Teatr Muzyczny w Łodzi, Teatr Muzyczny we Wrocławiu, a za granicą: Opernhaus i Gewandhaus w Lipsku, Filharmonia w Monachium, Wiedeński Konzerthaus, Wiedeński Hofburg, Tonhalle w Zurichu, Kurhaus w Wiesbaden, Japońska Filharmonia Narodowa w Tokio, Filharmonia w Bernie i Pradze, Filharmonia w Zurychu i Brnie, Filharmonia Narodowa w Warszawie. Dokonał nagrań dla Telewizji Polskiej, Polskiego Radia, Telewizji Austriackiej ORFF, a także nagrań płytowych w Austrii (Wiener Konzerthaus - recital), we Francji („Requiem” Mozarta, „Requiem” Berlioza), w Polsce („Arie operowe i pieśni”, „Liturgia Domestica" op. 79 Greczaninowa), w Niemczech („Die Grosse Johann Strauss Gala”). Był trzykrotnym stypendystą rządu Austrii w Hochschule für Musik und Darstellende Kunst w Wiedniu w klasie śpiewu solowego prof. G. Kahry'ego i w Universitet für Musik w Wiedniu.
MAREK SZYDŁO. Ukończył Wydział Wokalno-Aktorski Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu w klasie śpiewu prof. Eugeniusza Sąsiadka. Laureat III nagrody konkursu im. Jana Kiepury w Krynicy (1982). W latach 1982-1996 jako solista Opery Wrocławskiej kreował pierwszoplanowe operowe partie barytonowe. Solista Teatru Muzycznego CAPITOL, występował m.in. w "Sztukmistrzu z Lublina", "Studencie żebraku", "Księdze dżungli", "Chicago", "Zorbie", "Skrzypku na dachu".
ostatnia zmiana: 2009-08-24