Na studia do Włoch!

Dział: Zielona Góra

Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wielkopolskim podpisała umowę z Uniwersytetem w Salerno, najstarszym w Europie Zachodniej.

Uniwersytet w Salerno powstał pod koniec X w. jako Scuola Medica Salernitana  (za pierwszy uniwersytet uważa się powszechnie uczelnię z Bolonii, gdyż jako pierwsza przyjęła nazwę uniwersytetu). Szkoła salernitańska słynęła z kształcenia medyków – Roger z Salerno tu właśnie napisał „Practica chirurgiae”, a cesarz Fryderyk II Hohenstauf nakazał wszystkim kandydatom na chirurgów zaliczenie studiów w tej uczelni. Rozwijała się do 1811 r., kiedy to dekretem królewskim za rządów napoleońskich zamknięto ją na ponad 100 lat. Na nowo otworzył uczelnię król Wiktor Emanuel II, a uniwersytetem państwowym stała się w 1968 r.

W ubiegłym roku akademickim na 10 wydziałach i 60 kierunkach oraz specjalizacjach uczyło się tam niemal 35 tys. studentów. Pod względem wielkości to trzeci uniwersytet włoskiego Południa. Od 15 lat na terenie uczelni działa 25-osobowa orkiestra jazzowa (wśród oferowanych zajęć jest też kurs techniki improwizacji jazzowej).

- Z uczelnią w Salerno chcemy współpracować przy projektach opartych na języku i literaturze włoskiej, niemieckiej i angielskiej. Nasi studenci w ramach programu Erasmus spędzą semestr we Włoszech, gdzie będą mieli okazję sprawdzić znajomość języka i zdobyć życiowe doświadczenia. Nikogo chyba nie trzeba przekonywać, jak ważne są kontakty międzynarodowe zarówno wśród studentów, jak i wykładowców – mówi prof. Elżbieta Skorupska-Raczyńska, rektor PWSZ w Gorzowie Wielkopolskim.

Salerno to dawna kolonia rzymska. Dziś jest stolicą powiatu, a samo miasto liczy około 140 tys. mieszkańców (więcej informacji na www.comune.salerno.it). Leży nad zatoką Salernitańską, w pobliżu Capri, Wezuwiusza, Pompejów oraz Amalfi. Jednym z większych miast powiatu jest Cava de’ Tirreni – miasto partnerskie Gorzowa.


data ostatniej modyfikacji: 2012-02-29 10:23:24
Komentarze
 
Polityka Prywatności