Festiwal Nauki

Dział: Zielona Góra

Festiwal Nauki, Zielona Góra 2009, jest imprezą popularno-naukową organizowaną po raz szósty przez Uniwersytet Zielonogórski w dniach 7-8 czerwca 2009 roku (niedziela-poniedziałek). Od początku swojego istnienia impreza odbywa się pod patronatem honorowym Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, a także Marszałka Województwa Lubuskiego i Prezydenta Zielonej Góry.

Głównym celem Festiwalu Nauki jest popularyzacja, upowszechnianie i propagowanie nauki oraz sztuki, a także przybliżenie społeczeństwu innowacyjnych metod rozwiązywania problemów. Osiągnięcia i ciekawostki nauki będą prezentowane w atrakcyjnej i zrozumiałej dla przeciętnego uczestnika formie. Chcemy zainteresować społeczeństwo Ziemi Lubuskiej osiągnięciami nauki oraz wyrobić w nich przekonanie, że wiedza jest dzisiaj podstawą najważniejszych procesów cywilizacyjnych współczesnego świata. Kluczowym zadaniem będzie – jak zawsze – pokazanie użytecznej strony działalności naukowo-badawczej, czyli możliwości jej zastosowania w życiu codziennym, w sposób możliwie jak najbardziej interaktywny i przystępny dla przeciętnego odbiorcy, także w formie zabawy. Impreza jest skierowana do szerokiej grupy odbiorców – od dzieci poprzez studentów do najstarszych mieszkańców naszego miasta i regionu. Towarzyszyć jej będą przedsięwzięcia kulturalne (występy kabaretów, koncerty, występ chóru i zespołów tanecznych). Organizatorzy liczą na powszechność – jak to miało miejsce w poprzednich edycjach – udziału Zielonogórzan, a także znaczne uczestnictwo mieszkańców regionu w naszym święcie nauki.
 
Festiwal 2009 odbędzie się 7. (niedziela) i 8. (poniedziałek) czerwca, przy czym niedziela będzie miała charakter festynu naukowego. W poniedziałek do uczestnictwa zapraszamy uczniów i nauczycieli szkół – podstawowych, gimnazjalnych i średnich. Hasło tego dnia: Wydziały Uniwersytetu Zielonogórskiego zapraszają.
 
W ciągu tych dwóch dni prezentowane będą ciekawe osiągnięcia kilkunastu dziedzin nauki i sztuki. Będą to wykłady i prelekcje, interdyscyplinarne dyskusje panelowe z udziałem publiczności, doświadczenia i eksperymenty w laboratoriach naukowych, jak również warsztaty w pracowniach artystów.
 
NIEDZIELA, 7 CZERWCA: Festyn naukowy 
Spotkania niedzielne odbywać się będą, jak przy poprzednich edycjach, w centrum miasta, między innymi w ścisłej współpracy z Urzędem Miasta, który udostępnia na nasze wykłady i dyskusje swoje pomieszczenia w zabytkowym Ratuszu. Pokazy doświadczalne prezentowane będą jak dotychczas w pawilonach doświadczalnych, rozmieszonych wzdłuż głównej arterii spacerowej miasta w postaci wysepek naukowych skupionych w obrębie Starego Rynku, dzięki czemu mamy nadzieję zbudować tętniące życiem miasteczko naukowe. W ten sposób chcemy wyjść z nauką do miasta także w sposób symboliczny, pragnąc zintegrować społeczność akademicką z mieszkańcami Zielonej Góry. Tegoroczne prezentacje chcemy zbudować wokół myśli przewodniej pod nazwą Środowisko a cywilizacja, kładąc szczególny nacisk na związki nauki ze środowiskiem, jego ochroną, energią odnawialną i związki z cywilizacją. Podkreślając zatem znaczenie takich dyscyplin nauki jak inżynieria środowiska, budownictwo, informatyka, biotechnologia, automatyka, robotyka, elektrotechnika, astronomia, fizyka, ale także humanistyczne i artystyczne ujęcia problemu. Przy udziale w Festynie planujemy współpracę z firmami, których charakter mieści się haśle przewodnim imprezy. Celem tej współpracy będzie przybliżenie nauki do konkretnych rozwiązań technologicznych, wykorzystywanych przez zaproszone firmy.
 
 
PONIEDZIAŁEK, 8 CZERWCA: Dzień otwarty 
Oferta poniedziałkowa realizowana będzie jak zawsze w obiektach i na terenie Uniwersytetu, by w ten sposób przybliżyć uczniom specyfikę warsztatu pracy naukowca i artysty oraz zaprezentować namiastkę życia studenta. Ta część święta nauki zostanie, jak w latach ubiegłych, skierowana szczególnie na potrzeby i zainteresowania szkół wszystkich poziomów (podstawowe, gimnazja, ponadgimnazjalne). Sale wykładowe i laboratoria naszych Wydziałów zostaną otwarte dla uczestników, prezentując specjalnie dla nich przygotowane prelekcje i pokazy.
 
SOBOTA, 30 MAJA: Piknik pracowniczy
Dodatkowo w sobotę, 30 maja, zorganizowany zostanie kolejny już piknik o charakterze sportowo-rekreacyjnym dla pracowników Uczelni i ich rodzin. Wraz z częścią właściwą święta nauki stanowić on będzie swoistą obudowę rocznicy powstania UZ. Liczymy, że Piknik pracowniczy będzie się cieszył tak ogromnym powodzeniem, jak jego dwie poprzednie edycje – przygotowane wtedy atrakcje dla pracowników i ich rodzin ściągnęły na uczelniany stadion ponad 2.000 osób. Wydaje się, że Piknik pracowniczy zaczyna wrastać już w uczelniany kalendarz, stając się niepowtarzalną okazją do integracji naszego młodego środowiska uniwersyteckiego poprzez wspólne gry i zabawy oraz biesiadowanie. 
 
Oprawą artystyczną całego Festiwalu Nauki będą, oprócz wspomnianych występów, także wystawy dorobku naukowego zielonogórskich akademików, np. ich publikacji czy prac artystycznych oraz wystawy zbiorów bibliotecznych. Imprezy relacjonowane będą przez lokalne media, które zaproszone zostały do współorganizacji Festiwalu. Redaktorzy naczelni lokalnej prasy i mediów elektronicznych zorganizują wspólną kampanię informacyjną o imprezie na długo przed jej otwarciem. Zarówno w trakcie imprezy, jak i przed, przeprowadzane będą wywiady z autorami projektów, zagadki i quizy związane z tematyką prezentacji. Ogłoszony także został specjalny konkurs literacki z atrakcyjną nagrodą.
 
Wyjątkowa formuła święta nauki realizowana od 2006 roku polegająca na przeniesieniu kluczowej części święta, tj. Festynu naukowego do centrum miasta, jak również zorganizowanie Pikniku pracowniczego podkreślić mają kolejny jubileusz istnienia naszej Uczelni. Wychodząc fizycznie do miasta pragniemy pokazać nasze dokonania, jak również podziękować całej społeczności lokalnej i regionalnej za przychylność i współbudowanie naszej Uczelni.
  
Projekty realizowane podczas Festiwalu Nauki reprezentować będą kluczowe dziedziny nauki obecne na Uniwersytecie Zielonogórskim, a więc:
1.       nauki techniczne, w tym:
·         elektrotechnikę, informatykę oraz automatykę i robotykę
·         biotechnologię, inżynierą środowiaka i ochronę środowiska
·         mechanikę oraz budownictwo
2.       nauki ścisłe i zarządzanie, w tym:
·         fizykę i astronomię
·         matematykę
·         zarządzanie
3.       humanistykę, w tym:
·         nauki społeczne
·         nauki humanistyczne
·         sztuki piękne.
 
Szczegółowy program Festiwalu gotowy będzie pod koniec marca 2009 i wtedy umieszczony zostanie na stronie internetowej Festiwalu Nauki, plakatach i ulotkach promujących imprezę oraz w mediach.
Będzie on kontynuacją oraz rozszerzeniem programu zaprezentowanego w latach poprzednich, który został entuzjastycznie przyjęty przez uczestników i spotkał się z pozytywnym odbiorem pracowników Uczelni.

Źródło: Uniwersytet Zielonogórski

ostatnia zmiana: 2009-05-25
Komentarze
Polityka Prywatności