Katolickie Koło Studentów „PAIS”, Duszpasterstwo Akademickie ”Stodoła” zapraszają na Konferencję
Dylematy interpretacji ludzkiego cierpienia Społeczne, polityczne, pedagogiczne i moralne konsekwencje „spotkania” z ludzkim cierpieniem.
Jan Paweł II w Liście Apostolskim „Salvifici doloris” napisał: „(…) cierpienie zdaje się przynależeć do transcendencji człowieka: jest jednym z tych punktów, w których człowiek zostaje niejako <<skazany>> na to, ażeby przerastał samego siebie – i zostaje do tego w tajemniczy sposób wezwany”.
W 2009 r. przypada 25 rocznica opublikowania encykliki o chrześcijańskim sensie ludzkiego cierpienia pt.: „Salvifici doloris”. Temat, który ma stać się przedmiotem naszych obrad i refleksji, chcemy potraktować szeroko. Podejmowana przez prelegentów konferencji tematyka może obejmować swym zasięgiem badawczym różne wymiary i konteksty ludzkiego cierpienia. Mamy tutaj na myśli cierpienie w jego ogólnym rozumieniu i znaczeniu (ontologiczno-metafizycznym), ujmowane w różnych kategoriach interpretacyjnych (socjologicznych, moralnych, czy nawet politycznych i ekonomicznych, jako konsekwencje postaw i zainteresowań samym fenomenem cierpienia) oraz dotyczące różnych etapów ludzkiej egzystencji (dzieciństwo, dojrzałość, starość). Chcielibyśmy uczynić temat naszej konferencji przedmiotem refleksji interdyscyplinarnej. Dla organizatorów sympozjum ważnym elementem obrad będzie także referencja wobec faktu, iż w Kościele katolickim trwa obecnie „Rok Św. Pawła”. Z tej racji ważne jest także nawiązanie do „teologii pawłowej” i obecnego w niej tematu cierpienia (Listy św. Pawła). Stąd obecność także refleksji teologicznej.
Organizatorzy konferencji, swoje skromne aspiracje w przygotowaniu i przeprowadzeniu konferencji, wiążą ściśle z życzliwością prelegentów i wszystkich, którzy zechcą przychylnie ustosunkować się do propozycji. Zważywszy na fakt, iż oprócz zacnych autorytetów z różnych dziedzin nauki, wśród referentów konferencji będą także studenci i osoby szczególnie zainteresowane tematem, lecz nie prowadzące w sposób profesjonalny działalności naukowej. Liczymy zatem na przychylność i cenne wskazówki, zwłaszcza tych spośród Państwa, którzy posiadają doświadczenie (metodologiczne, naukowe i organizacyjne) w tym zakresie.
Konferencja odbędzie się na Uniwersytecie Zielonogórskim, gdzie prowadzi swoją działalność Katolickie Koło Studentów „Pais”. Drugim ważnym ośrodkiem wydarzeń związanych z przebiegiem konferencji jest parafia Św. Józefa Oblubieńca w Zielonej Górze (ul. Prosta 47), która jest centrum spotkań i działalności Duszpasterstwa Akademickiego „Stodoła”, i gdzie powstał bardzo ważny ośrodek (nie tylko z pastoralnego punktu widzenia) - Hospicjum im. Jana Pawła II. Fakt ten wpłynął w znaczący sposób na motywy zorganizowania naszej konferencji. W trakcie przebiegu sympozjum przewidziane są także spotkania panelowe (które odbędą się w salach UZ i na terenie parafii św. Józefa Oblubieńca), jak również wydarzenia artystyczne.
Raz jeszcze informujemy, iż organizatorem niniejszej konferencji są Katolickie Koło Studentów „Pais” oraz Duszpasterstwo Akademickie „Stodoła” pod patronatem JM Rektora UZ prof. dra hab. Czesława Osękowskiego. Kierownikiem naukowym jest ks. dr Paweł Prüfer, duszpasterz akademicki, wykładowca (e-mail: paweljazz@o2.pl, tel. 603-854-857), a kierownikiem organizacyjnym Aleksandra Walkowiak, studentka pedagogiki UZ i przewodnicząca KKS „Pais” (e-mail: halinkaa_86@wp.pl, tel. 661246173). Sekretarzem konferencji Anna Dobrychłop, studentka pedagogiki oraz z-ca przewodniczącej KKS „Pais”
Przewidywane miejsce i termin konferencji: Zielona Góra, Uniwersytet Zielonogórski, Ul. Wojska Polskiego, w dniach 27-28 kwietnia 2009 roku.
Organizatorzy nie pobierają opłaty konferencyjnej. Nie pokrywamy jednak indywidualnych kosztów dojazdu i noclegów ze względu na skromne środki finansowe, którymi dysponujemy.
źródło: Uniwersytet Zielonogórski
ostatnia zmiana: 2009-04-09