Do Winobrania zostały tylko 233 dni

Dział: Zielona Góra

233 dni pozostało do dnia 5 września, kiedy to rozpocznie się Winobranie 2009. W tym roku będzie ono największym od lat wydarzeniem, bo po raz pierwszy będzie można kupić wino z lokalnych winnic, a nowością będzie miasteczko winiarskie ustawione wokół ratusza - powiedziała Zastępca Prezydenta Miasta Zielona Góra Wioleta Haręźlak, podczas spotkania z dziennikarzami.

15 stycznia br. w Muzeum Wina - Muzeum Ziemi Lubuskiej odbyło się uroczyste podpisanie umowy na organizację Dni Zielonej Góry - Winobranie 2009 z Agencją Reklamową "Aspe" z Poznania. Uczestniczyli w niej - Zastępca Prezydenta Wioleta Haręźlak, przedstawiciele firmy Aspe - Paulina Szatkowska i Wojciech Załustowicz, przedstawiciele Zielonogórskiego Stowarzyszenia Winiarzy - Roman Grad, Przemysław Karwowski i Marcin Moszkowicz, właściciel winnicy w Górzykowie Marek Krojcig oraz Dyrektor Muzeum Ziemi Lubuskiej Andrzej Toczewski.

W niecodziennej oprawie umowę wcześniej zaparafowaną przez Prezydenta Miasta Zielona Góra Janusza Kubickiego podpisała przedstawicielka firmy Aspe Paulina Szatkowska. Prezydent Wioleta Haręźlak celowo wybrała Muzeum Wina na to spotkanie. Chce, by zielonogórska impreza była kojarzona z winem. Historię zielonogórskich Winobrań przybliżył dyrektor MZL Andrzej Toczewski, który powiedział między innymi: - Dawniej z Winobraniem nie była to taka prosta sprawa. Każdy wtedy miał winnice i znał się na winie. Także winobrania i świętowanie z nimi odbywało się w różnych terminach. Dopiero rajcy miejscy postanowili ten fakt uporządkować i wyznaczyć termin. Od tamtej pory stało się głośno o zielonogórskich winobraniach w Polsce i Europie. Prezes ZSW Roman Grad mówił o sprawach legalnej sprzedaży lokalnego wina, kontroli jego jakości i wielu podobnych. Marek Krojcig wyraził zaś zadowolenie - Jesteśmy dumni, że żyjemy w czasach, w których mamy możliwość odrodzenia polskiego winiarstwa. Sekretarz ZSW Przemysław Karwowski nazwał Zieloną Górę Stolicą Polskiego Wina, argumentując słuszność tej nazwy.

Wszyscy uczestnicy konferencji podkreślali wyjątkowość tegorocznego Winobrania. Wino z lokalnych winnic już leżakuje i będzie gotowe do spożycia właśnie we wrześniu tego roku. Urząd Miasta Zielona Góra przygotował się też do tego, zakupując drewniane skrzynki z logo miasta i wizerunkiem Winiarki. Oczywiście są to skrzynki do eleganckiego pakowania butelek. Są ich dwa rodzaje. Jeden zawiera akcesoria potrzebne do otwierania i przechowywania wina. Będzie to wspaniała pamiątka z naszego miasta.

Wojciech Załustowicz w imieniu firmy Aspe przedstawił zarys tegorocznego Winobrania. Zapewnił, że oprócz głównej atrakcji związanej z promocją lokalnego wina będzie szereg wspaniałych imprez i niespodzianek. Na winobraniowej scenie, tym razem ustawionej na Placu Wielkopolskim zobaczymy między innymi zespoły September, Myslovitz i Czerwone Gitary oraz Partycję Markowską. Szczegóły wkrótce... <www.zielona-gora.pl>

ostatnia zmiana: 2009-03-07
Komentarze
Polityka Prywatności