Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Gorzowie Wlkp. podpisała akt notarialny o przejęciu majątku, pracowników i studentów prywatnej Wyższej Informatycznej Szkoły Zawodowej.
W związku z połączeniem uczelni i likwidacją WISZ, PWSZ przejęła jej budynki, kadrę i 700 studentów. "Dla rozwoju szkolnictwa wyższego w mieście to ważne, że lokalna uczelnia tak się umocniła. Niewskazane byłoby tu wejście obcego kapitału" - dodała prorektor.
Dzięki fuzji uczelni w PWSZ od nowego roku akademickiego mają powstać nowe kierunki: mechanika i budowa maszyn, bezpieczeństwo narodowe, kosmetologia, ratownictwo i pielęgniarstwo i turystyka. Mają także zostać powołane studia magisterskie na kierunku filologia polska. W nowym roku akademickim o 120 osób zwiększy się też nabór na informatykę.
PWSZ jest największą uczelnią państwową w Gorzowie. Za pieniądze z Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego zamierza wyremontować budynek przy ul. Teatralnej, do którego przeniesiony zostanie Instytut Humanistyczny, a także zaadaptować do potrzeb szkoleniowo-dydaktycznych pałac w Rogach.
W budynku WISZ ma działać nowoczesny Instytut Techniczny. "Uczelnia jest przygotowana na prowadzenie kierunków mechatronicznych, informatycznych i budowlanych" - powiedziała likwidator WISZ Grażyna Lasik.
WISZ funkcjonowała w Gorzowie przez osiem lat i wykształciła 541 inżynierów informatyki. "To dorobek całego mojego życia. Jeśli władze PWSZ nie stracą moich dokonań, to może być strzał w dziesiątkę. Bo takie połączenie to innowacja w Polsce" - dodała Lasik.
Zgodę ministra nauki i szkolnictwa wyższego na likwidację WISZ otrzymała 5 stycznia. PAP - Nauka w Polsce