Książka na telefon

Dział: Zielona Góra

Wojewódzka i Miejska Biblioteka im. C. Norwida wychodzi naprzeciw osobom chorym i niepełnosprawnym. Wystarczy zadzwonić i zamówić interesującą nas książkę. Po jakimś czasie zostaje ona przywieziona bezpośrednio do domu czytelnika.

– Wprowadziliśmy tę usługę z myślą o naszych niepełnosprawnych klientach. Wystarczy, że telefonicznie, bądź za pośrednictwem internetu, zgłoszą oni zamówienie na daną książkę. Jeżeli tylko jest ona w bazie, to dostarczamy ją nawet już następnego dnia. Gdy dana pozycja jest jednak wypożyczona, to oczywiście czekamy na jej zwrot i w późniejszym terminie dowozimy ją zamawiającemu – zachęca Beata Sieradzka, która pracuje w oddziale biblioteki obsługującym niepełnosprawnych.

Okazuje się, że nowa usługa cieszy się dużym zainteresowaniem. Korzysta z niej już kilkanaście osób. Czytelnicy najczęściej mają sprecyzowane gusta, ale Beata Sieradzka stara się im także doradzać, co w danym czasie warto przeczytać.

– Niektórzy z naszych czytelników mają swój ulubiony gatunek literacki, czy ulubionych autorów. I regularnie pytają o książki utrzymane w danym klimacie. Ale zdarza się także i tak, że pytają o radę. Zważywszy na to, że są to osoby chore, staram się, aby unikały one przygnębiających książek, poruszających trudne tematy. Odradzam także literaturę współczesną, która jest w dużej mierze wulgarna – mówi Sieradzka.

Czytelnicy rezerwują zwłaszcza książki „mówione”, które są nagrane na kasetę lub płytę.

– Staramy się, aby znaczna większość tytułów była utrwalona właśnie w ten sposób. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób niedowidzących – dodaje Maria Wasik, dyrektor Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki im. C. Norwida. Dowóz książek jest darmowy. <www.zielona-gora.pl>


ostatnia zmiana: 2008-11-27
Komentarze
Polityka Prywatności