Collegium Polonicum w Słubicach zainaugurowało 11. rok akademicki. Uczelnia, będąca wspólną placówką Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu i frankfurckiego Uniwersytetu Europejskiego Viadrina, świętuje także 15-lecie działalności dydaktycznej.
Nie zabrakło wspomnień z początku lat 90., kiedy to zrodziła się idea wspólnej uczelni na polsko-niemieckim pograniczu. Jej powstanie było możliwe m.in. dzięki powołaniu w 1991 roku uniwersytetu we Frankfurcie nad Odrą.
W 1993 roku, jeszcze w wynajmowanych pomieszczeniach, pierwsze wykłady rozpoczęli studenci Collegium Polonicum - powiedziała PAP Ewa Bielewicz-Polakowska z CP.
Kolejnych kilka lat upłynęło na budowie nowoczesnej uczelni, zlokalizowanej kilkadziesiąt metrów od polsko-niemieckiej granicy. Pierwsza inauguracja roku akademickiego w nowych murach nastąpiła w 1998 roku.
Wykład inaugurujący 11. rok akademicki pt.: "Mądrość, wiedza, wartość - czego oczekujemy od Uniwersytetu" wygłosił prof. dr hab. Janusz Wiśniewski - wieloletni prorektor UAM ds. Collegium Polonicum.
W Słubicach na 16 kierunkach studiuje obecnie ponad 1600 studentów. Jednym z popularniejszych kierunków jest filologia polska dla cudzoziemców. W tym roku naukę na tym kierunku podjęło 23 studentów z Białorusi, Rosji, Ukrainy, Portugalii i Azerbejdżanu.
Łącznie na pierwszym roku studiów stacjonarnych i zaocznych jest ok. 300 nowych studentów.
Inauguracja nowego roku akademickiego oraz obchody jubileuszowe stały się okazją do innej uroczystości. Tytuł "Honorowego Obywatela Słubic" odebrała była prezydent frankfurckiego uniwersytetu, prof. Gesine Schwan (nowym prezydentem Viadriny jest dr Guenter Pleuger).
Profesor Schwan (prezydent EUV w latach 1999-2008) to znana postać życia politycznego za Odrą; jest pełnomocnikiem rządu RFN ds. stosunków z Polską, a także kandydatką SPD na prezydenta Niemiec (wybory w maju 2009 roku). (PAP)