2014-10-27 19:00

MATKA MEJRA I JEJ DZIECI SPEKTAKL W ZIELONEJ GÓRZE

27 października, godz.19.00, Hydro(za)gadka, MATKA MEJRA I JEJ DZIECI CARYL SWIFT. Teatr Rondo Słupsk
Scenariusz: Stanisław Miedziewski, Caryl Swift, Reżyseria: Stanisław Miedziewski

Caryl Swift w monodramie "Matka Mejra i jej dzieci" wciela się w postać tytułowej Mejry. Tekst powstał na podstawie reporterskich relacji Wojciecha Tochmana (Jakbyś kamień jadła) i Ryszarda Bilskiego (Urodziłam się z łopatą), dotyczących masakr popełnionych w imię "czystek etnicznych" podczas wojny na Bałkanach, w latach 1992-95. Inspiracją dla owego spektaklu była postać dr Ewy Klonowskiej, urodzonej we Wrocławiu, jednej z najwybitniejszych przedstawicielek medycyny sądowej na świecie i członkini Amerykańskiej Akademii Nauk Sądowych, która dostarczyła też część wykorzystanego w monodramie materiału. Dr Klonowska od ponad 15 lat wydobywa ludzkie szczątki niezliczonych grobów rozsianych po całej Bośni. Metodycznie pracując po kilkanaście godzin dziennie, oddziela drobne kostki dzieci od kości nastolatków i dorosłych dopasowując każdą z nich do pozostałych. Z wydobytych bezładnych stosów szczątków odtwarza zwłoki ludzi, które zwraca rodzinom. Jest ona kluczem do połączenia zmarłych z żywymi. Tytułowa Matka Mejra, muzułmanka z Bośni, która w roku 1992 straciła podczas tej wojny syna i córkę, towarzyszy doktor Ewie z codzienną pomocą, nacechowaną jednak permanentnym oczekiwaniem na odnalezienie szkieletów swoich najbliższych.

Monodram "Matka Mejra i jej dzieci" rzuca światło na heroiczną "walkę z żywymi o prawa zmarłych". Traktuje o naszej bezgranicznej pamięci o najbliższych, ale też o potrzebie złożenia ich w grobie i uwolnieniu się od żałoby. Spektakl ten jest wołaniem o sprawiedliwość wobec niewinnych, wobec ofiar i zapomnianych. Mówi o okrucieństwach popełnianych dawniej i obecnie na całym świecie, a nam żyjącym we Wspólnej Europie, przypomina też o demonach kryjących się w dziejach naszego kontynentu.

NAGRODY:
GRAND PRIX: IX Festiwal Teatrów Niewielkich, Lublin, lipiec 2013r.
NAGRODA KAPITUŁY PUBLICZNOŚCI za najlepsze przedstawienie 27. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, listopad 2012r.
NAGRODA PREZYDENTA WROCŁAWIA: 41. Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, październik 2012r.

Festiwale:
International Theatrical Women Festival "Maria", Kiev, Ukraine, October 2014
XVIII Międzynarodowy Festiwal "Belaya Vezha", Brześć, Belarus, wrzesień 2013r.
Wyżyna Teatralna, Rudka (gmina Ruda-Huta), sierpień 2013r.
Teatr w Remizie, Hel, lipiec 2013r.
Festiwal WATCH DOCS Prawa Człowieka w Filmie 2013, Słupsk, maj 2013r.
XIV Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych, Ostrów Wielkopolski, maj 2013r.
27. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora, listopad 2012r.
41. Ogólnopolski Festiwal Teatrów Jednego Aktora we Wrocławiu, październik 2012r.
Festival Astorka 2012, Bratislawa, Słowacja, październik 2012r.
IV BytOFFsky Festiwal, Bytów, wrzesień 2012
Sam na scenie, Słupsk, czerwiec 2012r.; przedstawienie gościnne

CARYL SWIFT urodzona w Farnborough (Wielka Brytania) aktorka, tłumaczka, animator kultury, od ponad dwudziestu lat mieszka w Polsce. W 1985 ukończyła Uniwersytet Walijski w Aberystwyth, Wydział Teatru, Filmu i Telewizji (aktorstwo, reżyseria). Od początku lat '90 aktorka współpracuje z wybitnym reżyserem Stanisławem Miedziewskim (Słupski Ośrodek Teatralny RONDO, Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku, Kompania Banda Oszustów). W latach 2005-2007 aktorka i asystent reżysera w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu, gdzie była również koordynatorem współpracy zagranicznej teatru. W 2005 zagrała też roku w Teatrze Off-deBicz w Sopocie. Zrealizowała trzy monodramy "Kalamarapaksa", "Ćma" i "Matka Mejra i jej dzieci". Aktorka ma swym koncie role w serialach telewizyjnych i reklamach.
NAGRODY ZA DZIAŁALNOŚĆ AKTORSKĄ: wyróżnienie na Festiwalu Teatru Jednego Aktora w Toruniu (1994), XXXVII Ogólnopolski Przegląd Teatrów Małych Form KONTRAPUNKT 2002 - Nagroda Marszałka Województwa Zachodnio-Pomorskiego, Ogólnopolski Festiwal Teatrów Niezależnych w Ostrowie Wielkopolskim (2002) - Grand Prix, Festiwal Formy Teatralne w Warszawie (2002) - Grand Prix, Nagroda Specjalna Jury 44 Kaliskich Spotkań Teatralnych (2004), Międzynarodowy Festiwal Teatralny w Mogilewie na Białorusi - Grand Prix (2007). Nagroda I stopnia Prezydenta Miasta Słupska za wybitne kreacje aktorskie w Teatrze Rondo w Słupsku (2005). Caryl Swift jest również autorką wielu przekładów dla teatrów i aktorów (m.in. Teatr KANA, Ewa Kasprzyk, dla Festiwalu Teatralnego Divadlo w Nitrze na Słowacji, Marcin Bortkiewicz, Wioletta Komar, Teatr Cogitatur). Współpracuje też aktorami pomagając im ulepszyć odegranie jej przekładów w języku angielskim. Dzięki zachowaniu - w przekładzie - niuansów rytmu, tonu i emfazy oryginału, wynikiem takiej współpracy są bardzo pozytywne recenzje i prestiżowe nagrody, m.in. Fringe First oraz Critics' Award na Edinburgh Fringe Festival ("Noc", Teatr KANA) oraz w 2011 roku Best Actress ("Diva", Wioletta Komar) i Best International Show ("Patty Dyphusa", Ewa Kasprzyk) na United Solo Festival na Broadway'u w Nowym Jorku.

data ostatniej modyfikacji: 2014-10-06 12:42:37
Komentarze
 
Polityka Prywatności